Szajba-buza

warning: Creating default object from empty value in /srv/www/d6/drupal-6.33/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
Szajba-buza, czyli etapy tuningowania Hayabusy

Wprowadzenie

Oczywistą sprawą jest, że moc silnika spalinowego zależy od ciśnienia barometrycznego. Moc motocykla znajdującego się nad poziomem morza jest o około 20 % większa niż gdy jedziemy nim alpejską przełęczą 2000 m.n.p.m. Każdy sposób zwiększający gęstość dostarczanej do cylindrów mieszanki spowoduje wzrost mocy silnika.
Możemy tego dokonać na wiele różnych sposobów – np. przez zmianę układu wydechowego, filtra powietrza, airboxu, gaźników, rozwiert, modyfikację głowicy, dołożenie instalacji podtlenku azotu itp. Najbardziej efektywnym sposobem jest jednak zwiększenie ciśnienia powietrza zasilającego silnik i oczywiście odpowiednie zwiększenie dawki paliwa. W praktyce oznacza to doładowanie dynamiczne – turbo – lub doładowanie mechaniczne – supercharger /lub kompresor jak kto woli/.

Nitro

nitro11.jpg

Pierwszym etapem tuningu Hayabusy było zastosowanie instalacji Podtlenku Azotu potocznie zwanego Nitro lub NOS (od Nitrous Oxide Systems). Systemy takie od lat stosowane są jako dopalacze w samochodach wyścigowych i drag racingu. Nie słyszałem jednak wcześniej o zastosowaniu takiego systemu w motocyklu.

Turbo / Supercharger

turbo37.jpg
turbo17.jpg

Turbo

W silniku pracującym w okolicach mocy maksymalnej przy otwartej w pełni przepustnicy w momencie otwarcia zaworu wydechowego uwalnia się ciśnienie rzędu 7 bar. Ciśnienie to jest bezużyteczne dla pracy silnika /gdyby było to zawór byłby jeszcze zamknięty/ ale poruszając się z prędkością 500 m/s posiada jeszcze wiele energii pozwalającej na napędzenie turbiny, która jest połączona z drugą taką samą turbiną "pompującą" powietrze do układu zasilania.
Ze względu na efektywność turbiny – musi się ona obracać z prędkością 150.000-200.000 obr/min. co wydaje się ogromną prędkością, ale jej małe rozmiary /wirnik około 2,5cm/ ograniczają ewentualność kłopotów związanych z niewyważeniem, a równie niewielkie wymiary łożysk ograniczają obciążenie oleju je smarującego.
Żaden z ludzkich wynalazków nie ma 100% wydajności – średnia wydajność turbiny wynosi 80-85% - co w efekcie oznacza maksymalną wydajność turbosprężarki około 70% (0.80x0.85 turbina dolotowa x turbina wydechowa). W praktyce inne straty powodują, iż rzeczywisty wynik jest jeszcze o parę procent mniejszy.

Układ wydechowy

wydech06.jpg
wydech04.jpg

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem podczas budowy tego motocykla był układ wydechowy. Wykonany został ze stali nierdzewnej i tytanu /tłumik według obliczeń odpowiednich do silnika doładowanego. Zdając sobie sprawę iż spalanie większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej nie tylko zwiększa moc ale i temperaturę postanowiliśmy zabezpieczyć się przed jej zgubnymi efektami oraz wykorzystać tą energię dla własnych korzyści. Kolektory wydechowe zostały pokryte podwójną warstwą ceramicznej powłoki termoizolacyjnej, której głównymi właściwościami są:

 • odporność na temperatury sięgające 1100 C;
 • zabezpiecza przed korozją;
 • odporna na działanie środków chemicznych;
 • posiada doskonałe właściwości izolacyjne dzięki czemu mniej ciepła wydzielanego przez wypływające spaliny jest emitowane na zewnątrz;
 • właściwości izolacyjne są porównywalne ze specjalistycznym taśmami służącymi do owijania kolektorów i sprężarek jednak w przeciwieństwie do nich powłoki nie utrzymują wilgoci, która sprzyja korozji;
 • ograniczenie ilości ciepła emitowanego przez kolektor obniża temperaturę w komorze silnikowej co poprawia sprawność napełnienia cylindrów świeżym ładunkiem;
 • zwiększa prędkość wypływu spalin;
 • poprawia opróżnienie cylindrów ze spalin;
 • ogranicza występowanie spalania detonacyjnego.

Izolacyjne właściwości powłok (porównywalne ze stosowanymi w sporcie motorowym specjalnymi taśmami do owijania układów wydechowych i turbosprężarek) sprawiają że ciepło zatrzymywane jest wewnątrz kolektora, temperatura spalin spada wolniej co w mniejszym stopniu spowalnia prędkość ich przepływu. Utrzymanie większej prędkości przepływu spalin poprawia opróżnienie cylindra i obniża temperaturę głowicy, pośrednio więc obniża się temperatura pracy silnika.

Inne modyfikacje

ewolucja06.jpg

W motocyklu wykonane zostało szereg innych modyfikacji, między innymi:

 • Rolgaz typu on/off – ułatwia start do sprintu;
 • PowerShifter Translogic – zmiana biegów przyciskami;
 • ECU Quickshifter – moduł do quickshiftera, który w połączeniu z ECU Powershiftera pozwala na zaprogramowanie automatycznej zmiany biegów przy zadanych obrotach;
 • Moduł Rapid Bike 2 – dodatkowy moduł wtryskowo-zapłonowy niezbędny do ustawienia zasilania na większych wtryskiwaczach oraz odpowiedniego opóźnienia zapłonu w zależności od obrotów i obciążenia silnika;
 • Przedłużony wahacz – aby zapobiec podnoszeniu przedniego koła;
 • Regulowane kierownice Gilles VarioBar – aby zapewnić odpowiednią pozycję zawodnika podczas startu.
 • Przewody hamulcowe w stalowym oplocie
 • Opona Schinko
 • Zębatki
 • Szyba double bubble

Podsumowanie

buza01.jpg

W motocykl ten zainwestowałem sporo serca i pieniędzy. W moich zamysłach jest jeszcze wyeliminowanie jedynego słabego punktu motocykla, czyli zastąpienie fabrycznego sprzęgła sportowym sprzęgłem kłowym. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja, dlatego też liczę, że znajdzie się sponsor, który zechce mnie wspomóc finansowo w zamian za reklamę na najmocniejszym i prawdopodobnie najszybszym motocyklu w Polsce.

Moim celem jest zdobycie tytułu Mistrza Polski w wyścigach motocyklowych na ¼ mili.
Uwzględniam też możliwość poprawienia należącego obecnie do mnie polskiego rekordu prędkości na motocyklu.

Szajbnięty rekord prędkości 309km/h

BuzaJest sobota, 19 maja 2007 roku. Zapowiada się ciepły i słoneczny dzień. Dzwoni do mnie Szajba i mówi: jedziemy do Katowic – szykuj się, będziemy koło 12-tej. Zorganizuj co trzeba ! OK – odpowiadam – spotkamy się w Dynotechu, będziemy około 13-tej.
Dzwonię do Grishackha, żeby załatwić GPSa, do Mrówy, żeby zabrał Bachera, który ma robić zdjęcia i do XXa, który ma towarzyszyć Szajbie w przejeździe, przynajmniej w początkowej fazie. Przyjeżdżamy do Dynotechu. Szajba już tam jest, widać że podekscytowany. To jest dzień, na który szykował się już od dawna – będzie próbował pobić polski rekord prędkości.
Jeszcze ostatnie poprawki przy Hayabusie, a właściwie Szajba-buzie, bo z seryjnego motocykla to już tam niewiele zostało. Odpalaj Damiano – mówi Szajba – chcę usłyszeć jak ryczy ! No i zaryczała ! Prawie 400 koni mechanicznych w silniku o pojemności 1300 cm3 zaczęło powolny tupot. Lepiej załóżcie stopery – mówi Damian chwilę przed tym jak zaczyna kręcić manetką od gazu. Faktycznie – dźwięk jest przerażający. Nawet specjalnie robiony wydech tego nie wytrzymał, więc został zdemontowany. Odsuwamy się na bezpieczną odległość, ale dźwięk jest tak przeszywający, że trzeba zatykać uszy.

Subskrybuje zawartość